گزارشی از مطالبه اثرگذار مجمع استان پیرامون اجرای طرح انطباق جنسیتی از وزارت بهداشت

روز 20مهرماه بود که کلیپی تأسف آور از وضعیت بیمارستان شهید کمالی استان البرز در فضای مجازی مشاهده شد، مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر استان البرز نیز پس از بررسی گزارشات، طی تماس های مردمی با حراست دانشگاه علوم پزشکی استان، هشدارهای لازم را به مسئولین نظارتی مراکز درمانی استان مبنی بر نارضایتی عمومی مردم مخصوصاً بانوان عفیف و مؤمن استان، اعلام نمود.

روز 23مهرماه این مجمع با انتشار یک مطالبه مردمی در فضای مجازی و ثبت در فارس من با عنوان “جلوگیری از سونوگرافی بانوان توسط رادیولوژیست‌های آقا“، وضعیت نابسامان اجرای طرح انطباق جنسیتی در مراکز درمانی را با لطف خداوند متعال و حمایت نیروهای مردمی و رسانه ای مؤمن خود به عرصه مطالبه گری عمومی کشاند!

این مطالبه در ساعات ابتدایی به نزدیک 2000امضاء رسید و فارس من آن را به تیتر یک خود تبدیل کرد:

سرعت حمایت مردمی از این کمپین در حدّی بود که در چندروز اول از انتشار آن به پرطرفدارترین های ماه تبدیل شد. حالا این مطالبه یک کمپین ده هزارنفری است و خبرگزاری فارس مجبور به پیگیری از بالاترین مقام مسئول در وزارت بهداشت است:
3

حمایت ها و درد و دل های مردم در بخش نظرات این کمپین آن قدر تأثرانگیز بود که خدا را بارها شکر کردیم که توانستیم یکی ناراحتی های ملت مؤمن ایران اسلامی را به عرصه رسانه بکشانیم.

پیام یکی از امضاءکنندگان:
“من شرمنده ام که این مطلب را می نویسم. ولی من چندین سال با خانواده ام در انگلیس زندگی کردم و هر از چند گاهی خانم یا دخترم را به بیمارستان برده ام. بارها اتفاق افتاد که درخواست می کردم دکتر یا پرستار زن به مشکل خانم یا دخترم رسیدگی کند و پزشک یا پرستار مرد بدون اینکه ابراز ناراحتی کند می رفت و یک دکتر یا پرستار زن می آمد و به حال مریضم رسیدگی می کرد. اما در ایران و حتی قم نه تنها چنین تقاضا هایی را اجابت نمی کنند بلکه به شدت هم ابراز ناراحتی میکنند. ما مسلمانان در ایران با این شرمندگی چه کنیم؟ چه کسی باید به این مسائل شرعی و اجتماعی رسیدگی کند؟ بنده به شدت حامی کمپین هایی برای حل این امور هستم.”

حمایت های مردمی از این کمپین به اندازه ای بود که کل خبرگزاری فارس آن را به تیتر اول خود آورد و چندین خبر و گزارش برای آن آماده نمود:

نهایتاً این کمپین به 16000 امضاء رسید و معاون وزیر بهداشت آقای قاسم جان بابایی، در مصاحبه با خبرگزاری فارس رسماً اعلام کرد که طی نامه ای مورخ 28مهرماه1400 به تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور اجرای طرح انطباق جنسیتی ابلاغ و مورد تأکید قرار گرفت!

اگرچه پاسخ وزارت بهداشت و متن این نامه آنچنان هم رضایت بخش نیست ولی به هرحال بی تأثیر هم نبوده است!

مدیر بیمارستان کمالی کرج نیز در نشست با ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان نیز ضمن عذرخواهی از وضع موجود، قول دادند که حداکثر در چند روز نسبت به تدبیر امور مذکور همت لازم را مبذول دارند. لازم به ذکر است؛ بهانه مدیران شبکه درمان استان، عدم وجود رادیولوژیست خانم که حاضر باشد در بیمارستانهای دولتی سطح استان مشغول به خدمت شود! می‌باشد؛ که بنا شد با استخدام بانوان رزیدنت سال آخر پزشکی، این مساله عجالتا تدبیر و مرتفع گردد.

پیگیری از نماینده محترم مردم کرج در مجلس شورای اسلامی:
همچنین پس از پیگیری اعضای مجمع استان از جناب آقای دکتر عباسی نماینده محترم مردم کرج در مجلس شورای اسلامی، ایشان نیز اعلام نمودند که شخصاً از دفتر وزیر و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیگیر اجرای طرح انطباق جنسیتی بوده و خواهند بود و قرار به ادامه پیگیری های مردمی گردید.

?ابعاد دیگر مطالبه اجرای طرح انطباق جنسیتی:
بسیاری از مخاطبان این کمپین با اعلام نظر خود از مشکلات گوناگون دیگری غیر از انجام سونوگرافی حتی واژینال توسط متخصصین نامحرم، نیز پرده برداشتند:

?تغییر و افزایش در سهمیه بندی پذیرش رشته های مورد نیاز زنان، صدور مجوز دوباره به متخصصین زنان و زایمان جهت انجام سونوگرافی، ایجاد ساختار نظارت سازمانی و نظارت همگانی و اعلام گزارشات مردمی و پیگیری سریع و بازدارنده نسبت به عدم رعایت طرح انطباق در مراکز گوناگون درمانی و تشخیصی کشور، عدم رعایت موازین بهداشتی و شرعی توسط کادر درمان حتی در اتاق های عمل همچون حضور متخصصین بیهوشی مرد در اتاق های سزارین، حضور دانشجویان پسر در بخش های ویژه زنان و بالعکس،انجام امور خدماتی خصوصی بیماران توسط کادر غیرهم جنس، معاینه محل های خصوصی مردان توسط دانشجویان یا پرستاران زن، حضور کادر درمان خانم با آرایش های غلیظ، ناخن های لاک زده و کاشته شده، عدم رعایت حجاب و پوشش صحیح و اسلامی در مراکز درمانی، انجام زایمان توسط متخصص مرد، انجام ماموگرافی، اکوی قلب، کولونوسکوپی، آزمایش غربالگری آمنیوسنتز توسط مردان، تزریقات و نمونه گیری و نصب سوند توسط متخصص غیرهمجنس، عدم حضور و یا کمبود کادر خانم در اورژانس ها و خودروهای آمبولانس، عدم پوشش مناسب لباس بیمارستان برای بیماران خانم و…، از جمله مسائل مطرح شده توسط مخاطبان تا امروز در این کمپین 16000نفری بوده است!

گام بعدی مطالبه مجمع استان نسبت به وضعیت نابسامان مراکز درمانی کشور:
اگرچه با رسانه ای شدن این مطالبه مسئولین استانی و وزارت بهداشت مجبور به پاسخگویی به مردم مسلمان ایران اسلامی شدند، ولی جای گلایه دارد که مسئولین دانشگاه علوم پزشکی استان البرز پاسخگویی مناسبی را به مطالبات مردمی که در سال های گذشته طی دو نامه بسیار مهم از طرف مجمع به ایشان اعلام شده بود نداشته و هنوز نیز بسیاری از مفاد نامه جزو نارضایتی های مردم و حتی کادر درمان استان می باشد!
روشن است طبق برنامه ریزی های انجام شده، با عنایات الهی و حضور مردمی به جدّ پیگیر مقابله با منکرات و تخلفات مراکز درمانی استان و کشور از مسئولین ذی ربط خواهیم بود! ان شاءالله

مقالات مرتبط

بعضی خواص در جهت تلاش عقیم دشمن، مسئله حجاب اجباری را مطرح می کنند! حکومت اسلامی موظف است مقابل حرام اجتماعی بایستد

بیانات در دیدار مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام به مناسبت میلاد حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها (۱) بسم الله الرّحمن الرّحیم و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و…

گزیده‌ای از بیانات نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در البرز درباره موسیقی و کنسرت: اجراشدن و نشدن کنسرت‌ها ربطی به بنده ندارد/ مطابق قانون عمل کنید

در روزهای اخیر، موضع‌گیری‌های مختلفی درباره موسیقی و مشخصاً برگزاری کنسرت‌ها از سوی برخی افراد اتخاذ می‌شود که بعضاً آن‌ها را منتسب به حضرت آیت‌الله…

پاسخ‌ها

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 60 دقیقه است