نماینده ولی‌فقیه در استان البرز: نهار ۵۰۰ میلیونی سفر رئیس‌جمهور به البرز قابل توجیه نیست / بازرسی استان ورود کند

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته شهر کرج، ضمن توصیه‌ی همگان به رعایت تقوای الهی، متّقین اعم از مرد و زن را اهل مسجد دانسته و بیان داشت: اینکه گفته می‌شود مسجد زن خانه‌ی اوست، تأکید بر عدم خروج زنان از منزل با حالت تبرج و تظاهر است، وگرنه، حضور عفیفانه‌ی زنان در اجتماعات و بالخصوص مساجد و نماز جمعه هیچ مانعی نداشته و دارای نمونه‌های تاریخی فراوانی در عصر پیامبر (صلی‌الله علیه و آله و سلم) و اهل‌بیت (علیهم‌السلام) است.

آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی موعظه و سخنرانی امام مسجد برای اهل آن را مورد تأکید قرار داده و گفت: طبق نظر بزرگان دین، اگر امام مسجدی برای اهل آن مسجد سخنرانی و موعظه نداشته باشد، باید در عدالت او شک کرد و نمی‌توان در نماز به او اقتدا کرد.

وی تصریح کرد: ائمه مساجد باید در طول هفته برای مأمومین خود برنامه داشته باشند و مردم نیز این مطالبه را از متولیان و امام مسجد داشته باشند که اگر کارایی مساجد تقویت شود، خانواده‌ها و در پی آن جامعه نیز آباد و سالم خواهد شد.

امام‌جمعه شهر کرج با اشاره به آیه ۱۳۹ سوره آل‌عمران، ضعف و سستی مردم را از آفات انقلاب دانسته و اظهار داشت: بر اساس وعده‌ی الهی، پیروزی از آن جبهه‌ی ایمان است، به شرطی که ضعف و سستی در آنان رسوخ نکند و با تن دادن به ذلت، به مصالحه ذلیلانه با دشمن روی نیاورند.

آیت‌الله حسینی همدانی در خطبه دوم نماز، با اشاره به ایراد خطبه فدکیه توسط صدیقه طاهره (س) بیان داشت: حضور حضرت (س) در مسجد مدینه و اقامه‌ی این خطبه، یکی از نمونه‌های مهم تاریخی و الگوساز حضور اجتماعی زنان با رعایت تمام جوانب، در جامعه است.

وی خاطرنشان ساخت: فاطمه (س) نماد یک عنصر انقلابی بصیر است که با درک صحیح زمان، دقیق و به‌موقع به وظیفه‌اش عمل کرد و ضمن بصیرت دهی به‌جامعه و بیان ریشه‌های انحراف از امام زمان خود و ولایت دفاع کرد.

استاد رجال حوزه‌ی علمیه استان البرز افزود: حضرت زهرا (س) با پوشش قرار دادن قصه فدک، مسئله انحراف امت پیامبر و کج‌روی خواص و اینکه اگر حاکم جامعه منصوب از طرف خدا نباشد، چه مشکلاتی پیش خواهد آمد را به‌روشنی مطرح کرد.

وی ادامه داد: حضرت زهرا (س)، مشکل آن روز را وارد شدن افکار و تصمیمات غیر الهی به حاکمیت جامعه، یعنی همان حکومت بشری و نفی حاکمیت الهی و قرآن و دین می‌داند؛ پیامد چنین نگرشی این است که اداره‌ی امور دنیای مردم از دین‌داری آن‌ها جداست که امروز نیز در قالب سکولاریسم شاهد آن هستیم.

آیت‌الله حسینی همدانی یادآور شد: ریشه سکولاریسم بر مبنای غافل شدن از وحی و شریعت الهی و اداره‌ی امور دنیوی بر اساس عقل بشری است، این نگاه است که با جدا دانستن دین از سیاست، به خود اجازه می‌دهد حلال الهی را حرام و حرام را حلال بداند.

وی تصریح کرد: بزرگ‌ترین اشتباه جامعه‌ی آن روز، گرفتن حاکمیت جامعه از دست کسی بود که به منبع غیب الهی متصل بوده و در تفکر و در عمل معصوم است.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز افزود: پس از پیامبر، حکومت الهی را به حکومت مردم بر مردم بدل کردند که با رأی عده‌ای، شخصی را بر خود حاکم کنند که نتیجه‌اش نفوذ صاحبان قدرت و ثروت و تزویر به حاکمیت بود که آثار این نگاه تا به امروز نیز دیده می‌شود و این مشکل حل نخواهد شد تا وقتی‌که به جایگاه اصلی خود بازگردد.

وی تصریح کرد: اگر حاکمیت الهی باشد حاکم خداترس است، سازش‌ناپذیر و عادل است و نسبت به مسئولیت و حقی که مردم بر گرده‌ی او دارند کوتاهی نمی‌کند؛ خصایلی که در علی ابن ابیطالب (علیه‌السلام) در حد اعلا مشهود بود و به همین دلیل نیز با او به مخالفت برخاستند.

امام‌جمعه کرج گفت: زهرای مرضیه (س)، با ایراد خطبه فدکیه، وظیفه‌ی خود را در دفاع از امامت و ولایت، به‌طور کامل انجام داد و منحرفان را تا قیامت بی‌آبرو کرد و با وصیت خود مبنی بر دفن گمنام و شبانه‌اش نیز این سؤال را برای همیشه در اذهان تاریخ به‌جا گذاشت که چرا مزار یگانه دختر پیامبر (ص) مخفی شد و مخفی ماند؟!

وی تأکید کرد: بر مسلمین است که این خطبه را بخوانند و بیاموزند و با مسائل روز تطبیق کنند که تاریخ تکرار می‌شود و امروز نیز همین قضایا، با همان کیفیت و به همان صورت واقع می‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز، در بخش دیگری از خطبه‌های نماز با گرامیداشت روز امور تربیتی و تربیت اسلامی در هشتم اسفندماه، بیان داشت: اهمیت تربیت در اسلام به حدی است که خدا به مربی بودن خود برای همه‌ی انسان‌ها اشاره‌کرده و خود را اولین مربی مسیر سلوک الی الله می‌داند.

وی خاطرنشان ساخت: همان‌طور که در هر کاری به متخصص آن رشته رجوع می‌شود، در مسئله‌ی تربیت و اخلاق نیز نباید سرخود عمل کرد؛ علوم معنوی و اخلاقیات حتماً باید از طریق استاد کسب شوند تا انسان به طریق گمراهی کشیده نشود.

استاد اخلاق حوزه علمیه استان البرز، تربیت را هم برای دنیای انسان و هم برای آخرت او ضروری دانسته و اظهار داشت: خانواده‌ها باید بر تربیت فرزندان خود حساس باشند که هیچ کودکی بر فطرت ناپاک و گمراه متولد نمی‌شود و هرچه بعداً از فردی صادر می‌شود، نتیجه‌ی مستقیم تربیت اوست.

وی گفت: تربیت صحیح، فصل جداکننده‌ی حیوانیت و انسانیت انسان است؛ کسب علم به‌تنهایی کافی نیست و باید حتماً در کنار خود تربیت و تهذیب را نیز داشته باشد تا در مسیر خیر و صلاح از او استفاده شود.

آیت‌الله حسینی همدانی اصل اساسی تربیت را خانواده و بخصوص مادران و سپس مدرسه دانسته و تأکید کرد: امروز باید اصول تفکر انقلابی به دانش آموزان تعلیم داده شود؛ باید در کنار علم و تهذیب نفس، استکبارستیزی، مقابله با نظام سلطه، ظلم‌ستیزی، بصیر بودن، دشمن‌شناسی و استقلال به دانش آموزان آموزش داده شود.

وی تأکید کرد: مسائلی که گاهی در بین مردم و خانواده‌ها و بعضاً در بین مسئولین دیده می‌شود نشان می‌دهد که اگر تربیت اسلامی نباشد چه بلیّه هایی رخ می‌دهد و معلمان دلسوز مدارس باید توجه داشته باشند که انشالله امانات الهی که در دستان آن‌ها است به‌خوبی به منزل برسانند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز، با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در ششمین اجلاس حمایت از انتفاضه فلسطین، گفت: رهبری در این اجلاس به نشانه‌های افول رژیم صهیونیستی اشاره‌کرده و مسئله‌ی فلسطین را کماکان مهم‌ترین مسئله‌ی جهان اسلام دانستند که باید روی این مسائل کارکرد.

وی یادآور شد: ملت مسلمان ایران فلسطین را پاره تن اسلام می‌داند و تا محو و نابودی کامل رژیم غاصب اسراییل، تمام گزینه‌هایش روی میز است.

امام‌جمعه کرج با اشاره به تحرکات دشمنان مقاومت اسلامی در پنجاه و دومین نشست امنیتی آسیایی آفریقایی مونیخ اظهار داشت: مواضع مشترک رژیم صهیونیستی و کشورهای عربستان و ترکیه علیه ایران از نکات موردتوجه این نشست بود؛ می‌خواهند در مقابل ایران جبهه‌ای درست کنند تا نفوذ منطقه‌ای ایران را کنترل کنند و محور مقاومت را با پشتیبانی پنهان آمریکا و غرب، تضعیف و تخریب کنند.

وی افزود: کسانی که خودشان فرماندهی حملات وحشیانه علیه مردم بی‌گناه فلسطین و غزه و یمن و بحرین و عراق را بر عهده‌دارند، ایران را تهدید جهان معاصر خواندند؛ عربستانی که قانون اساسی ندارد و تولید و تجهیز و حمایت او از القاعده و النصره و داعش بر کسی پوشیده نیست ایران را بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان می‌نامد.

وی ادامه داد: این سخنان نشانه‌ی وحشت از نفوذ ایران در منطقه است؛ می‌بینید که باوجود همین تبلیغات منفی، طبق آمار خودشان، ۹۰ در صد از مردم ترکیه و ۶۲ درصد از مردم عربستان، ایران را کشوری قابل‌اعتماد و احترام می‌دانند که نشان از ناتوانی دشمنان در این جبهه سازی دارد.

آیت‌الله حسینی همدانی تأکید کرد: بااین‌وجود، باید رجزهایی که خوانده می‌شود را قاطعانه پاسخ داد تا همه بدانند که مردم و مسئولین تا آخر از محور مقاومت در منطقه حمایت و پشتیبانی خواهند کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در بخش دیگری از خطبه‌های نماز، با اشاره به تذکر رهبر انقلاب مبنی بر اولویت داشتن کار برای مردم و ارائه‌ی گزارش اقدامات انجام‌شده، بیان داشت: بارها از مسئولین در سطح استان خواستیم که گزارش اقدامات خود در عرصه اقتصاد مقاومتی و معیشت مردم را ارائه کنند که مورد تأکید ایشان نیز قرار گرفت؛ بازهم از آقایان این مطالبه را داریم.

وی ادامه داد: مگر داعیه‌ی ولایت مداری ندارید؟! خواسته‌ی ولی جامعه در سال جاری اقتصاد و مقاومتی و اقدام و عمل بود، شما هم که پیروی از ولی دارید و کار هم به دست خودتان بود؛ گزارش کار خود در این زمینه را بدهید و مردم را خوشحال و امیدوار کنید.

امام‌جمعه کرج به دیدار رهبر انقلاب با شعرای آیینی اشاره‌کرده و بیان داشت: از نکات مهم مطرح‌شده در این دیدار می‌توان به ارتباط دادن مسائل صدر اسلام به جریانات امروز در اشعار و لزوم پیروی عملی از ائمه اطهار اشاره نمود؛ هنرمندان عرصه شعر، سبک زندگی اسلامی و هجمه‌ی دشمن به این عرصه را موردتوجه قرار دهند و ما نیز در آینده مسائلی در این باب عرض خواهیم کرد.

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اهمیت بیت‌المال مسلمین و نحوه‌ی استفاده و مصرف آن، گفت: هر کس نمی‌تواند هر طور خواست بیت‌المال را به مصرف برساند، مخصوصاً که برای تثبیت جایگاه خودش نیز باشد.

وی تصریح کرد: وقتی مهمانی وارد شهر می‌شود باید به استقبال او رفت و او را تجلیل کرد، اما نباید از حد گذراند و وارد وادی اسراف شد؛ دوستان در خاطر دارند که قبل از آمدن ریاست محترم جمهور به استان تأکید شد که در مراسم استقبال مراقب اسراف باشیم.

وی ادامه داد: بعدها مطالبی به گوش ما خورد و گزارش‌هایی به دست ما رسید و موردتحقیق هم قرار گرفت؛ کسانی که نشستند و لایحه دادند و تصویب کردند باید پاسخگو باشند که به چه مجوزی هزینه‌ی نهاری که در یک روز این سفر مصرف‌شده باید بیش از چهارصد میلیون و در حدود پانصد میلیون تومان باشد؛ مگر چند نفر را غذا داده‌اید؟! این‌ها قابل توجیه نیست.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز گفت: در حکومت اسلامی بیت‌المال تیول شخصی افراد نیست که هر طور خواستند دست‌درازی کنند؛ آن‌هم در چنین استانی که مشکلات عدیده بیکاری و رکود روبرو هستیم؛ گاهی راه افتادن و احیای یک واحد اقتصادی با مبالغ پایین‌تر از این‌ها میسور است؛ می‌شود چندین خانواده را با همین مبالغ به راه انداخت و تعدادی را به کار گماشت.

وی خاطرنشان ساخت: افرادی که لایحه دادند و آن‌هایی که در شورای شهر تصویب کردند اگر تبذیر و اسراف کرده باشند، نزد خدای متعال عذری ندارند و در همین دنیا نیز محکوم‌اند؛ به گردن این‌وآن انداختن هم دردی را دوا نمی‌کند، بالاخره این پول خرج شده است و باید پیگیری شود.

آیت‌الله حسینی همدانی بیان داشت: از بازرسی استان و دستگاه‌های ذی‌ربط می‌خواهم به مساله ورود کرده و به‌دقت این مطلب را که مطالبه‌ی عمومی است، پیگیری و بررسی دقیق کرده و با جزییات به اطلاع مردم برسانند که چه بوده که هر خطایی رخ‌داده باید برخورد جدی بشود.

وی تأکید کرد: مردم نیز باید به این مسائل توجه داشته باشند؛ این‌هایی که این لایحه‌ها را داده‌اند و آن‌هایی که در شورای شهر آن را تصویب کرده‌اند، با رأی شما وارد این مناصب شده‌اند؛ اگر با دقت رأی نداده باشید کسانی که به آن‌ها رأی داده‌اند نیز در گناه شان شریک هستند.

امام‌جمعه کرج تصریح کرد: البته همه‌ی اعضای شورا یک‌جور نیستند و بین آن‌ها بزرگوارانی هم هستند ولی گاهی چنان عرصه را تنگ می‌کنند که آن‌ها هم نمی‌توانند مقاومت کنند، همه هم که در یک سطح نیستند و نمی‌توان به آن‌ها ایراد گرفت.

وی تأکید کرد: مردم باید مراقب باشند و به چهره‌های ارزشی و مقاوم و محکم انقلابی رأی بدهند؛ از همین الآن‌هم بعضی خناثان شروع کرده‌اند و با تطمیع و خرج‌های کلان، تبلیغات می‌کنند؛ آیا این‌طور میلیاردی خرج می‌کنند که برای مردم کار کنند و آخرت خود را آباد کنند؟!

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در پایان خطبه‌های نماز با تجلیل از اقدامات سردار علی استاد حسینی به‌عنوان فرمانده سابق سپاه پاسداران استان البرز گفت: ایشان در دوره‌ی مأموریت خود در استان البرز مایه‌ی خدمات و اقدامات فراوانی بودند و بخصوص درزمینه مقابله با بعضی جریانات سیاسی زاویه‌دار با نظام، اقتصاد مقاومتی و رشد ساختاری و تشکیلاتی سپاه استان فعالیت‌های مؤثری داشتند.

مقالات مرتبط

بعضی خواص در جهت تلاش عقیم دشمن، مسئله حجاب اجباری را مطرح می کنند! حکومت اسلامی موظف است مقابل حرام اجتماعی بایستد

بیانات در دیدار مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام به مناسبت میلاد حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها (۱) بسم الله الرّحمن الرّحیم و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و…

گزیده‌ای از بیانات نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در البرز درباره موسیقی و کنسرت: اجراشدن و نشدن کنسرت‌ها ربطی به بنده ندارد/ مطابق قانون عمل کنید

در روزهای اخیر، موضع‌گیری‌های مختلفی درباره موسیقی و مشخصاً برگزاری کنسرت‌ها از سوی برخی افراد اتخاذ می‌شود که بعضاً آن‌ها را منتسب به حضرت آیت‌الله…

آیت‌الله حسینی همدانی: امربه‌معروف و نهی از منکر باکار فردی به نتیجه نمی‌رسد و باید امت شد / خط تحریف در موضوعات روز جامعه همچون عفاف و حجاب فعال است / پویش «من محجبه و مخالف گشت ارشادم» مشابه قرآن بر سرنیزه کردن سپاه معاویه در جنگ صفین است

هیئت یک کار تشکیلاتی و ساختار سازی است / امروز هیئت باید در عرصه تبیین و روشنگری وارد شود / هیئت محل ساختن امت است…

پاسخ‌ها

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 60 دقیقه است