طبق گزارش فارس، نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری گفت: رسانه ابزار ساده و بی خطری نیست و مخاطراتی دارد که با تفکر افراد بازی می کند.

رسانه با تفکر افراد بازی می کند/غالب شدن بر تمدن رقیب کار یک روز و دو روز نیست

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، آیت الله سید محمد مهدی میرباقری، نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری عصر امروز در مراسم اختتامیه بزرگترین دوره سواد رسانه ای استان البرز که در سالن شهیدان نژادفلاح کرج برگزار شد، مساله رسانه به ویژه رسانه جدید را یکی از موضوعات تمدن مدرن دانست و گفت: نحوه چگونگی مواجهه ما با این تمدن جدید بسیار حائز اهمیت است و چند راهکار در این زمینه وجود دارد.

نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: اول اینکه باید تمدن مدرن را با تمام لایه ها و اجزایی که دارد بپذیریم زیرا این تمدن لایه هایی دارد که از یک ایدئولوژی نشات گرفته و برای آن ها فلسفه سازی شده و اندیشه های بنیادینی تعریف و برای آن تولید علم و دانش شده و انقلاب علمی و به دنبال آن انقلاب صنعتی در جهان اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه ساختارهای متناسب با لایه ها در مقیاس جهانی و منطقه ای فراهم و یک سبک زندگی و تمدن ساخته شده است، اذعان کرد: بدون شک چالش هایی میان تمدن و فرهنگ بومی ما ایجاد می شود که باید آن ها را به نفع تمدن برطرف کنیم و خودمان را با آن ها وفق دهیم.

میرباقری اظهار کرد: راه دوم این است که از این تمدن فاصله بگیریم و حاشیه نشین و منزوی شویم و مراقبت کنیم تا آلوده به این تمدن نشویم که اقتضای این امر فاصله گرفتن از تمدن مدرن و عدم دنبال کردن سواد رسانه ای و غیره است که این امر حداقل در قالب یک مدل اجتماعی قابل تحقق نیست.

نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری راه حل سوم را تعامل با این تمدن برشمرد و ادامه داد: این تعامل به گونه ای است که روح تمدن مدرن را مثبت ببینیم و اگر گاهی در رابطه با ارزش های ما چالش هایی را به وجود می آورد باید برای اصلاح آن ها تمام تلاش خود را بکار گیریم.

وی مطرح کرد: دیگر روش این است که حتما با این تمدن مواجه شویم و به دنبال آن باشیم که آن را بشناسیم و اقتضاعات آن را درک و در جهاز هاضمه فرهنگ و تمدن خود هضم و استحاله کنیم؛ تمدنی که می تواند فرهنگ های دیگر را در جهاز هاضمه خود هضم کند تمدن اسلامی است.

میرباقری با بیان اینکه تمدن مدرن مبنی بر یک ایدئولوژی است و سراسر خصلت ایدئولوژیک دارد، اذعان کرد: لایه بنیادین تمدن مدرن ایدئولوژی و ایده های انسانی مدرن است که به شکل پنهان در لایه های دیگر جاری و فرآوری شده است.

غالب شدن بر تمدن رقیب کار یک روز و دو روز نیست

نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری مطرح کرد: رویکرد مواجهه با تمدن غرب و هضم آن در جهاز هاضمه حقایق اسلامی اعتقاد دارد که تمدن غرب ساخته بشر است و بشر غربی در دوران مدرن به دنبال یک ایدئولوژی زمینی در حرکت بوده و روح ایده هایی که دنبال می کرده نیز زمینی بوده و یک عصر جدا از حیات بشر را تشکیل داده است.

وی با اشاره به اینکه غالب شدن بر تمدن رقیب کار یک روز و دو روز نیست، خاطرنشان کرد: تمدن جدید که چند قرن است در نقطه اوج خود شکل گرفته تلاش می کند که تمدن دیگری را در جهاز هاضمه خود هضم کند و زمانی که احساس کرده موفق به حذف فرهنگ های دیگر شده و به قله رسیده با یک حرکت عظیم مواجه شده که منتهی به برخورد تمدن ها شده است.

به گفته میرباقری، انسان ها از لایه های قلبی و احساسات باطنی خود تا لایه های حیات معقول و حسی فرم و نظامی پیدا می کنند که به ایجاد تمدن منتهی می شود؛ طبق فرموده رهبر معظم انقلاب رسیدن به یک تمدن در دوران جدید منوط به ایجاد عصر جدید با یک انقلاب جدید است که در این مسیر با رقبای تمدنی مواجه می شویم.

نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: غلبه، افول و غروب تمدن ها یک زمان و اقدام تاریخی را می طلبد. باید با یک طرح بزرگ وارد میدان شویم تا به غلبه تمدنی برسیم.

وی افزود: زمانی که با رسانه مدرن مواجه می شویم نحوه مواجهه ما با این تمدن و رسانه که نوعی ابزار است و ساحت های پشتیبان آن دانش هاست و برخورد ما نیز باید تمدنی باشد نه اینکه تسلیم آن تمدن شویم یا آن را دستکاری کنیم.

نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: رقبای ما به کمتر از هضم ما در جهاز هاضمه خود راضی نیستند و تلاش می کنند اسلام به گونه ای باشد که هیچ درگیری با الگوهای غربی نداشته باشد و ما نیز باید به همین شیوه رفتار کنیم که این کار بزرگ ماست.

میرباقری با تاکید بر ضرورت آموختن سواد رسانه ای عنوان کرد: این که برخی ها می گویند رسانه مانند چاقوی دولبه است تفکر درستی نیست زیرا فعالیت در حوزه رسانه سواد خاص خود را می طلبد و علاوه بر دانش هایی که برای برخورداری از آن لازم است نیاز به دانش صیانتی نیز دارد.

وی ادامه داد: رسانه ابزار ساده و بی خطری نیست و مخاطراتی دارد که با تفکر افراد بازی می کند و به صورت پنهانی عقاید خود را به شما القا می کند که نباید از آن غفلت کرد.

آیت الله میرباقری اذعان کردند: دانش تمدن ساز رسانه لایه های راهبردی دارد و نیاز به دانشی داریم تا از آسیب های رسانه مصون بمانیم و بتوانیم در ایجاد و تحقق اهداف خود آن را بکار گیریم.

 

علاقه مندان به حوزه رسانه و فضای مجازی، جهت دریافت صوت و محتواهای این دوره به پایگاه تخصصی Cyber.11072.ir و کانال @savadalborz (در ایتا و سروش) می توانند مراجعه نمایند.

 

در پایان گزارشی تصویری این مراسم را مشاهده می فرمایید: