دوره سواد رسانه و فضای مجازی استان البرز با ثبت نام حدود1300نفر از علاقه مندان به حوزه رسانه و فضای مجازی در تاریخ 6تیرماه 1398 آغاز به کار کرد و در طی 10 هفته نشست چهارساعته نهایتاً مورخ 7شهریورماه 1398 به پایان رسید.

لازم به ذکر حدود 700نفر در این جلسات شرکت داشتند و  اساتید مطرح کشوری و استانی در این جلسات به ارائه مطالب خود پرداختند:

سرفصل هایی که در این دوره توسط اساتید ارائه شده است را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید:

در جلسه اختتامیه دوره نیز که با حضور مسئولین استانی و مردم شریف استان البرز مورخ7شهریور، در تالارشهیدان نژادفلاح برگزار شد نیز جناب آقای دکتر تقی پور به ارائه مباحث خود در حوزه فضای مجازی پرداختند:

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از فارس، رضا تقی پور، عضو شورای عالی فضای مجازی کشور و وزیر اسبق ارتباطات عصر امروز در اختتامیه بزرگترین دوره سواد رسانه ای استان البرز که در سالن شهیدان نژادفلاح کرج برگزار شد، در خصوص ماهیت فضای مجازی و تهدیدات و فرصت های آن گفت: پس از جنگ سخت و جنگ سعد که میان دو ابرقدرت شرق و غرب رخ داد، امروز در دوران جنگ نرم و رسانه ها به سر می بریم.

عضو شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه فضای مجازی به عنوان بزرگترین ابزار و وسیله می تواند در جنگ نرم نقش آفرینی کند، اذعان کرد: در جنگ سخت، قدرت ملی بر اساس قدرت سخت تعریف می شد و کشوری که قدرت نظامی بیشتری داشت توانمندتر شناخته می شد و می توانست بر کشورهای دیگر سلطه پیدا کند.

وی با بیان اینکه به مرور قدرت در چهار بعد نظامی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اجتماعی تعریف شد، افزود: پس از مدتی بعد دیگری تحت عنوان قدرت نرم به این ابعاد افزوده شد که مواردی از جمله ایدئولوژی، اعتبار ملی، روحیه ملی، خصوصیات ملی، هویت ملی، اعتبار ملی، ساختار حکومت، مشروعیت نظام سیاسی و موقعیت جغرافیایی در این بعد مورد توجه قرار می گیرد.

تقی پور اذعان کرد: بنا به تعبیری، قدرت ظرفیت انجام کارهاست که در دهه ۱۹۵۰ این ظرفیت از طریق قدرت سخت و نظامی اعمال می شد اما اگر به مسائل سیاسی علاقمند باشید می دانید که قدرت به معنای توانایی تأثیر افراد دیگر به منظور نیل به نتایج مورد نظر است که امروز این تعبیر به نفوذ تغییر پیدا کرده کرده و قدرت سایبری، حوزه ای جدید و مهم از قدرت است.

وی از قدرت نرم به عنوان اساس سلطه یاد کرد و افزود: فضای سایبری محیطی جدید و تکامل یافته است که به دست بشر ساخته شده و این فضا جای فضای جغرافیایی را نمی گیرد و حاکمیت دولت را منسوخ نخواهد کرد اما بدون شک شاهد پراکندگی قدرت در این فضا خواهیم بود.

عضو شورای عالی فضای مجازی کشور اظهار کرد: اگر امروز اطلاعاتی که گوگل از کابران دریافت می کند را پرینت بگیریم، به اندازه ۵۴ متر که حدودا ۳۰ برابر قد یک انسان است سابقه و پرونده از هر کاربر مشاهده خواهیم کرد؛ این یعنی یک قدرت بی انتها در قدرت کلان دنیا که می تواند بسیاری از معادلات را حل کند.

 

امروز دعوا بر سر قدرت سایبری است

تقی پور با بیان اینکه قدرت سایبری می تواند برای ایجاد پیامدها و نتایج مطلوب در فضای مجازی استفاده شود، مطرح کرد: امروز دعوا بر سر قدرت سایبری است؛ تفاوت فضای سایبری با نظامی این است که در فضای سایبری تعداد بازیگران بالاست، به راحتی می توان به آن ورود کرد و فرصت پنهان سازی در این فضا وجود دارد.

وی با بیان اینکه امروز کشورها به جنگ پنهان با یکدیگر رفته اند و داخل مرزهای هم حضور دارند بدون اینکه آثار خون و خونریزی مشاهده شود، عنوان کرد: کشورهای مجازی مانند فیسبوک یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت دارند که در کنار گسترش تهدیدات، این قدرت نیز گسترش پیدا می کند. منابع سایبری می توانند در داخل فضای سایبری قدرت سخت تولید کنند.

عضو شورای عالی فضای مجازی کشور اذعان کرد: تبدیل جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت سایبری در تراز جهانی یکی از اهدافی بود که رهبر معظم انقلاب برای دست اندرکاران فضای مجازی کشور مشخص کردند.

تقی پور با بیان اینکه سه ویژگی فضای سایبر را از دیگر قلمروها متمایز می سازند، عنوان کرد: معماری اینترنت، نوآوری سریع و یکپارچگی های فراگیر اینترنت با بخش های اجتماعی، اقتصادی و نظامی این سه ویژگی هستند که به صورت اساسی ماهیت تهدیدات سایبری را شکل می دهند.

وی عمده ترین پیامدهای شبکه اجتماعی را گسترش گرایشات فردگرایانه، انزوای اجتماعی، تسلط فرهنگی کشورهای توسعه یافته، تهدید حاکمیت و امنیت ملی و تغییر سبک زندگی مردم عنوان کرد.

تقی پور تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد پهنای باند کشور توسط نرم افزارهای خارجی از جمله واتساپ، تلگرام، اینستاگرام، فیس بوک و … تسخیر شده است و تمام اطلاعاتی که در این فضاها مورد استفاده قرار می گیرند در مخازن آن ها ثبت و ضبط شده و بهره برداری هایی از اطلاعات صورت می گیرد.

به گفته عضو شورای عالی فضای مجازی کشور، از زمان شکل گیری فتنه ۸۸ تاکنون جبهه های معارض و مخالف اعم از داخلی و خارجی به شکل دهی و سازمان دهی منظم شبکه های محتوایی _ عملیاتی خود در نرم افزارهای شبکه ای و ارتباطی پرداخته و رویدادهای اجتماعی نشان از آن دارد که برای زنده نگهداشتن شبکه ها هر از گاهی آن ها را گرد هم می آورند و این شبکه ها هر روز قدرتمندتر می شوند.

وی با اشاره به حذف برخی نرم افزارها و صفحات اینستاگرامی از گوشی موبایل کاربران تصریح کرد: دشمنان هر چیزی را که با سلیقه شان همخوانی نداشته باشد حذف می کنند و در صورتی که مطلب یا محتوایی در فضای مجازی ارزش های آن را تهدید کند اینترنت را محدود می کنند.

تقی پور ادامه داد: باید به حال مسؤولین مدیریت فضای مجازی کشور تأسف خورد که شرکتی که سر در آخور دولت آمریکا دارد، به راحتی نرم افزاری را از گوشی تلفن شهروندان به سرقت می برد و صفحات مربوط به شهدا را حذف و نام سپاه را مسدود می کند؛ روز به روز آمار جرائم اینترنتی به صورت تصاعدی افزایش می یابد اما مسؤولین متوجه این اتفاقات نیستند.

عضو شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه بسیج و توده های عظیم مردمی موجب افزایش قدرت ما در جنگ نظامی شدند اما امروز زیرساخت ها آماده نیستند که باید دولت آن ها را فراهم کند، افزود: برقراری امنیت ملی در فضای مجازی وظیفه دولت است و باید زیرساخت های لازم را برای مقابله با تهدیدات این فضا فراهم کند.

در ادامه مراسم نیز بیانیه دوره سواد رسانه و فضای مجازی استان البرز در قالب کتاب روایت قتلگاه که قرائت شد. این سند مکتوب تاریخی قرار است با امضای جمعی از فعالان رسانه ای استان البرز به سران قوا و شوراهای عالی کشور تحویل گردد.

بخش پایانی اختتامیه دوره نیز با حضور و سخنرانی حضرت آیت الله میرباقری نماینده محترم مجلس خبرگان رهبری برگزار گردید.

طبق گزارش فارس، نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری گفت: رسانه ابزار ساده و بی خطری نیست و مخاطراتی دارد که با تفکر افراد بازی می کند.

رسانه با تفکر افراد بازی می کند/غالب شدن بر تمدن رقیب کار یک روز و دو روز نیست

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، آیت الله سید محمد مهدی میرباقری، نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری عصر امروز در مراسم اختتامیه بزرگترین دوره سواد رسانه ای استان البرز که در سالن شهیدان نژادفلاح کرج برگزار شد، مساله رسانه به ویژه رسانه جدید را یکی از موضوعات تمدن مدرن دانست و گفت: نحوه چگونگی مواجهه ما با این تمدن جدید بسیار حائز اهمیت است و چند راهکار در این زمینه وجود دارد.

نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: اول اینکه باید تمدن مدرن را با تمام لایه ها و اجزایی که دارد بپذیریم زیرا این تمدن لایه هایی دارد که از یک ایدئولوژی نشات گرفته و برای آن ها فلسفه سازی شده و اندیشه های بنیادینی تعریف و برای آن تولید علم و دانش شده و انقلاب علمی و به دنبال آن انقلاب صنعتی در جهان اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه ساختارهای متناسب با لایه ها در مقیاس جهانی و منطقه ای فراهم و یک سبک زندگی و تمدن ساخته شده است، اذعان کرد: بدون شک چالش هایی میان تمدن و فرهنگ بومی ما ایجاد می شود که باید آن ها را به نفع تمدن برطرف کنیم و خودمان را با آن ها وفق دهیم.

میرباقری اظهار کرد: راه دوم این است که از این تمدن فاصله بگیریم و حاشیه نشین و منزوی شویم و مراقبت کنیم تا آلوده به این تمدن نشویم که اقتضای این امر فاصله گرفتن از تمدن مدرن و عدم دنبال کردن سواد رسانه ای و غیره است که این امر حداقل در قالب یک مدل اجتماعی قابل تحقق نیست.

نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری راه حل سوم را تعامل با این تمدن برشمرد و ادامه داد: این تعامل به گونه ای است که روح تمدن مدرن را مثبت ببینیم و اگر گاهی در رابطه با ارزش های ما چالش هایی را به وجود می آورد باید برای اصلاح آن ها تمام تلاش خود را بکار گیریم.

وی مطرح کرد: دیگر روش این است که حتما با این تمدن مواجه شویم و به دنبال آن باشیم که آن را بشناسیم و اقتضاعات آن را درک و در جهاز هاضمه فرهنگ و تمدن خود هضم و استحاله کنیم؛ تمدنی که می تواند فرهنگ های دیگر را در جهاز هاضمه خود هضم کند تمدن اسلامی است.

میرباقری با بیان اینکه تمدن مدرن مبنی بر یک ایدئولوژی است و سراسر خصلت ایدئولوژیک دارد، اذعان کرد: لایه بنیادین تمدن مدرن ایدئولوژی و ایده های انسانی مدرن است که به شکل پنهان در لایه های دیگر جاری و فرآوری شده است.

غالب شدن بر تمدن رقیب کار یک روز و دو روز نیست

نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری مطرح کرد: رویکرد مواجهه با تمدن غرب و هضم آن در جهاز هاضمه حقایق اسلامی اعتقاد دارد که تمدن غرب ساخته بشر است و بشر غربی در دوران مدرن به دنبال یک ایدئولوژی زمینی در حرکت بوده و روح ایده هایی که دنبال می کرده نیز زمینی بوده و یک عصر جدا از حیات بشر را تشکیل داده است.

وی با اشاره به اینکه غالب شدن بر تمدن رقیب کار یک روز و دو روز نیست، خاطرنشان کرد: تمدن جدید که چند قرن است در نقطه اوج خود شکل گرفته تلاش می کند که تمدن دیگری را در جهاز هاضمه خود هضم کند و زمانی که احساس کرده موفق به حذف فرهنگ های دیگر شده و به قله رسیده با یک حرکت عظیم مواجه شده که منتهی به برخورد تمدن ها شده است.

به گفته میرباقری، انسان ها از لایه های قلبی و احساسات باطنی خود تا لایه های حیات معقول و حسی فرم و نظامی پیدا می کنند که به ایجاد تمدن منتهی می شود؛ طبق فرموده رهبر معظم انقلاب رسیدن به یک تمدن در دوران جدید منوط به ایجاد عصر جدید با یک انقلاب جدید است که در این مسیر با رقبای تمدنی مواجه می شویم.

نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: غلبه، افول و غروب تمدن ها یک زمان و اقدام تاریخی را می طلبد. باید با یک طرح بزرگ وارد میدان شویم تا به غلبه تمدنی برسیم.

وی افزود: زمانی که با رسانه مدرن مواجه می شویم نحوه مواجهه ما با این تمدن و رسانه که نوعی ابزار است و ساحت های پشتیبان آن دانش هاست و برخورد ما نیز باید تمدنی باشد نه اینکه تسلیم آن تمدن شویم یا آن را دستکاری کنیم.

نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: رقبای ما به کمتر از هضم ما در جهاز هاضمه خود راضی نیستند و تلاش می کنند اسلام به گونه ای باشد که هیچ درگیری با الگوهای غربی نداشته باشد و ما نیز باید به همین شیوه رفتار کنیم که این کار بزرگ ماست.

میرباقری با تاکید بر ضرورت آموختن سواد رسانه ای عنوان کرد: این که برخی ها می گویند رسانه مانند چاقوی دولبه است تفکر درستی نیست زیرا فعالیت در حوزه رسانه سواد خاص خود را می طلبد و علاوه بر دانش هایی که برای برخورداری از آن لازم است نیاز به دانش صیانتی نیز دارد.

وی ادامه داد: رسانه ابزار ساده و بی خطری نیست و مخاطراتی دارد که با تفکر افراد بازی می کند و به صورت پنهانی عقاید خود را به شما القا می کند که نباید از آن غفلت کرد.

آیت الله میرباقری اذعان کردند: دانش تمدن ساز رسانه لایه های راهبردی دارد و نیاز به دانشی داریم تا از آسیب های رسانه مصون بمانیم و بتوانیم در ایجاد و تحقق اهداف خود آن را بکار گیریم.

 

علاقه مندان به حوزه رسانه و فضای مجازی، جهت دریافت صوت و محتواهای این دوره به پایگاه تخصصی Cyber.11072.ir و کانال @savadalborz (در ایتا و سروش) می توانند مراجعه نمایند.

 

در پایان گزارشی تصویری این مراسم را مشاهده می فرمایید:

دیدگاهتان را بنویسید